Skip to content

31 Weaver AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 20, 1996

Property Information

Block422
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,380
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
32%
Improvement Value:$271,000
68%
Total Assessment$401,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,602+3.8%
2024$13,105+4.0%
2023$12,603+1.6%
2022$12,411-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,380DeedBook 5406, Page 228

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924