Skip to content

126 Harrison StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1904

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block423
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,646
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,900
37%
Improvement Value:$232,500
63%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,530+3.8%
2024$12,072+4.0%
2023$11,610+1.6%
2022$11,433-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,646DeedBook 6098, Page 124

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5961, Page 279

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1904