Skip to content

75 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block423
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,152
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
34%
Improvement Value:$196,600
66%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+3.8%
2024$9,791+4.0%
2023$9,416+1.6%
2022$9,273-3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$88,176
DeedBook 6028, Page 893

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5869, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1956