Skip to content

392 Watsessing AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 22, 2008

Property Information

Block424
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,400
45%
Improvement Value:$153,200
55%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,450+3.8%
2024$9,105+4.0%
2023$8,756+1.6%
2022$8,623-7.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6310, Page 695

Property Sale

Sale
$184,950
DeedBook 5991, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1947