Skip to content

50 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block423
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,411
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,500
30%
Improvement Value:$248,500
70%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,042+3.8%
2024$11,601+4.0%
2023$11,158+1.6%
2022$10,987-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 20170, Page 23535Recorded3/16/2017

Property Sale

Sale
$161,500

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 20160, Page 62136Recorded7/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1959