Skip to content

369 Watsessing AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1964

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block425
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,842
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
31%
Improvement Value:$285,300
69%
Total Assessment$411,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,968+3.8%
2024$13,458+4.0%
2023$12,943+1.6%
2022$12,745-9.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,842DeedBook 20160, Page 5773

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5737, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1964