Skip to content

110 Weaver AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block426
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,192
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
43%
Improvement Value:$163,400
57%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+3.8%
2024$9,399+4.0%
2023$9,039+1.6%
2022$8,901-12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,192DeedBook 20190, Page 32365

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5599, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1926