Skip to content

34 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$259,500
Last Sale Date
Nov 29, 2007

Property Information

Block362
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,204
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
31%
Improvement Value:$257,900
69%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,686+3.8%
2024$12,222+4.0%
2023$11,755+1.6%
2022$11,575-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$259,500

To:

Sq Ft1,204DeedBook 12117, Page 1288

Property Sale

SaleMulti
$234,450
DeedBook 5923, Page 623

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923