Skip to content

78 Baldwin PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1907

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 9, 1996

Property Information

Block427
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,772
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,300
35%
Improvement Value:$263,700
65%
Total Assessment$404,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,454+1.9%
2024$13,203+4.0%
2023$12,698+1.6%
2022$12,504-1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907