Skip to content

75 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1887

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block427
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,183
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
30%
Improvement Value:$267,000
70%
Total Assessment$383,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,022+3.8%
2024$12,546+4.0%
2023$12,066+1.6%
2022$11,882+13.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,183DeedBook 20210, Page 84414

Property Sale

Sale
$259,900

From:

To:

Sq Ft1,917DeedBook 12506, Page 7356Recorded7/28/2014

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 12346, Page 3557

Property Sale

Sale
$325,773
DeedBook 12013, Page 8439

Property Built

Built

Year Built: 1887