Skip to content

12 Oakwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Sep 21, 2015

Property Information

Block432
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,113
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,700
28%
Improvement Value:$329,900
72%
Total Assessment$457,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,522+3.8%
2024$14,954+4.0%
2023$14,382+1.6%
2022$14,163+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$356,000

To:

Sq Ft2,113DeedBook 20150, Page 80773

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5863, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1954