Skip to content

141 Baldwin PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 15, 2007

Property Information

Block433
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,560
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,100
26%
Improvement Value:$380,200
74%
Total Assessment$511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,343+3.8%
2024$16,709+9.3%
2023$15,284+1.6%
2022$15,051+7.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,560DeedBook 12069, Page 5928

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5824, Page 787

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5319, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1952