Skip to content

9 Woodland RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block601
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,570
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
34%
Improvement Value:$235,800
66%
Total Assessment$357,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,130+3.8%
2024$11,686+4.0%
2023$11,239+1.6%
2022$11,068-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,570DeedBook 20211, Page 22205

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1915