Skip to content

36 Williamson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block452
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,702
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,300
40%
Improvement Value:$183,200
60%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,295+3.8%
2024$9,918+4.0%
2023$9,539+1.6%
2022$9,393-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,702DeedBook 20220, Page 2945

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5846, Page 691

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5809, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1890