Skip to content

15 Williamson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block453
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,728
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
26%
Improvement Value:$284,400
74%
Total Assessment$386,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,110+3.8%
2024$12,631+4.0%
2023$12,148+11.9%
2022$10,860+10.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 20201, Page 14598

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5627, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1890