Skip to content

28 Walnut TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 15, 1986

Property Information

Block452
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,462
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,100
35%
Improvement Value:$191,600
65%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,996+3.8%
2024$9,631+4.0%
2023$9,262+1.6%
2022$9,121+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 4941, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1919