Skip to content

14 Walnut TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block452
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,328
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
31%
Improvement Value:$242,100
69%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,903+3.8%
2024$11,467+4.0%
2023$11,029+1.6%
2022$10,860-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,577DeedBook 20180, Page 5902

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 20170, Page 41858Recorded5/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900