Skip to content

117 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block452
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,122
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
27%
Improvement Value:$279,800
73%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,988+3.8%
2024$12,513+4.0%
2023$12,035+1.6%
2022$11,851+24.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,123DeedBook 20211, Page 22946

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5086, Page 782

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4944, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1908