Skip to content

419 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block454
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,019
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,100
23%
Improvement Value:$371,800
77%
Total Assessment$482,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,380+3.8%
2024$15,781+4.0%
2023$15,178+21.4%
2022$12,504-3.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,019DeedBook 20210, Page 63262

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,019DeedBook 20180, Page 34426Recorded4/23/2018

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,403DeedBook 20170, Page 63035Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5429, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1910