Skip to content

415 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2005

Property Information

Block454
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,348
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
31%
Improvement Value:$247,500
69%
Total Assessment$358,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,164+3.8%
2024$11,719+4.0%
2023$11,271+1.6%
2022$11,099+7.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907