Skip to content

57 Orchard StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block480
Lot92
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,344
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
35%
Improvement Value:$215,300
65%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,306+3.8%
2024$10,892+4.0%
2023$10,476+1.6%
2022$10,316+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5609, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1906