Skip to content

389 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block454
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,697
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
19%
Improvement Value:$442,200
81%
Total Assessment$545,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,497+8.8%
2024$17,003+4.0%
2023$16,353+1.6%
2022$16,103+23.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft3,276DeedBook 20160, Page 18462

Property Sale

Sale
$265,500
DeedBook 5921, Page 735

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1908