Skip to content

343 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block481
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-G
Sq Footage1,708
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,900
33%
Improvement Value:$231,400
67%
Total Assessment$343,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,645+3.8%
2024$11,219+4.0%
2023$10,790+1.6%
2022$10,625-10.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$341,000

To:

Sq Ft1,708DeedBook 12569, Page 9604

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6179, Page 26

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 5995, Page 694

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5454, Page 293

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5074, Page 168

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900