Skip to content

76 Williamson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2009

Property Information

Block455
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,860
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,600
28%
Improvement Value:$289,300
72%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,700+3.8%
2024$13,199+4.0%
2023$12,695+1.6%
2022$12,501+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 12127, Page 1240

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5582, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1939