Skip to content

261 Essex AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 1999

Property Information

Block786
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,820
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,500
49%
Improvement Value:$228,500
51%
Total Assessment$452,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,332+3.8%
2024$14,771+4.0%
2023$14,206+1.6%
2022$13,989-3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942