Skip to content

46 Hazelwood RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block459
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,289
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
36%
Improvement Value:$230,600
64%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,204+3.8%
2024$11,758+4.0%
2023$11,309+1.6%
2022$11,136-8.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,029DeedBook 20170, Page 69059Recorded8/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900