Skip to content

55 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block334
Lot93
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,434
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,800
28%
Improvement Value:$305,400
72%
Total Assessment$424,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,389+3.8%
2024$13,863+4.0%
2023$13,333+1.6%
2022$13,129+12.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908