Skip to content

163 Williamson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$187,900
Last Sale Date
Oct 24, 2001

Property Information

Block461
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,338
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,200
44%
Improvement Value:$186,600
56%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,390+3.8%
2024$10,974+4.0%
2023$10,554+1.6%
2022$10,393-13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$187,900

To:

Sq Ft1,338DeedBook 5837, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1923