Skip to content

152 Belleville Ave Apt 10Bloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block462
Lot18
QualifierC0010
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class35
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage677
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
56%
Improvement Value:$79,500
44%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,089+3.8%
2024$5,866+4.0%
2023$5,642+1.6%
2022$5,556-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft677DeedBook 20180, Page 21783

Property Built

Built

Year Built: 1955