Skip to content

136 Orchard StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1970

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block462
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage3,359
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,300
35%
Improvement Value:$288,000
65%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,105+3.8%
2024$14,552+4.0%
2023$13,996+1.6%
2022$13,782-3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft3,359DeedBook 20220, Page 36564

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,592DeedBook 12538, Page 5980Recorded2/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970