Skip to content

162 Belleville Ave Apt 2bBloomfield, NJ 07003

Built 1970

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 11, 2025

Property Information

Block462
Lot20
QualifierC0004
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage599
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
58%
Improvement Value:$54,800
42%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,403+3.8%
2024$4,242+4.0%
2023$4,080-9.3%
2022$4,500+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft599DeedBook 20250, Page 18998

Property Sale

Sale
$122,100

To:

Sq Ft599DeedBook 20160, Page 72109

Property Sale

Sale
$104,000

To:

Sq Ft599

Property Built

Built

Year Built: 1970