Skip to content

172 Belleville Ave A-101Bloomfield, NJ 07003

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 18, 2013

Property Information

Block462
Lot23
QualifierC0101
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class35
Description3R - 1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage706
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$81,300
52%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,302+3.8%
2024$5,108+4.0%
2023$4,913+1.6%
2022$4,837+17.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12229, Page 1071

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5972, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1962