Skip to content

15 Rawson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block482
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,330
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
27%
Improvement Value:$231,800
73%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756+3.8%
2024$10,363+4.0%
2023$9,966+1.6%
2022$9,814+13.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6266, Page 569

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5463, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1926