Skip to content

9 Rawson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Dec 23, 2005

Property Information

Block482
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,300
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,300
30%
Improvement Value:$203,600
70%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,799+3.8%
2024$9,441+4.0%
2023$9,080+1.6%
2022$8,941+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 6285, Page 734

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5455, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1926