Skip to content

51 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Nov 9, 1995

Property Information

Block482
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage981
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
44%
Improvement Value:$130,900
56%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+3.8%
2024$7,683+4.0%
2023$7,389+1.6%
2022$7,276-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft981DeedBook 5391, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1925