Skip to content

22 John St Apt 1aBloomfield, NJ 07003

Built 1988

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block482
Lot58
QualifierC0013
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage943
Acreage1.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
40%
Improvement Value:$143,500
60%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,840+3.9%
2024$7,544+4.1%
2023$7,246+1.6%
2022$7,132+23.8%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft943DeedBook 5809, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1988