Skip to content

38 John St Apt 2dBloomfield, NJ 07003

Built 1986

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block482
Lot62
QualifierC0020
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage908
Acreage3.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
41%
Improvement Value:$137,200
59%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+3.8%
2024$7,588+4.0%
2023$7,298+1.6%
2022$7,187+22.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft908DeedBook 20220, Page 98617

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft908DeedBook 20200, Page 8001Recorded1/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1986