Skip to content

30 John St Apt 3bBloomfield, NJ 07003

Built 1986

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Sep 7, 1999

Property Information

Block482
Lot62
QualifierC0061
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage908
Acreage3.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
41%
Improvement Value:$138,200
59%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,660+3.9%
2024$7,371+4.1%
2023$7,079+1.6%
2022$6,968+22.3%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

To:

Sq Ft908DeedBook 5649, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1986