Skip to content

45 John St Apt 3aBloomfield, NJ 07003

Built 1986

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 17, 2000

Property Information

Block482
Lot62
QualifierC0072
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage908
Acreage3.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
40%
Improvement Value:$142,400
60%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,053+3.8%
2024$7,758+4.0%
2023$7,461+1.6%
2022$7,348+26.2%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft908DeedBook 5717, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1986