Skip to content

6 Hazelwood RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Date
Sep 13, 2067

Property Information

Block485
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,568
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
33%
Improvement Value:$221,300
67%
Total Assessment$330,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,211+3.8%
2024$10,801+4.0%
2023$10,388+1.6%
2022$10,229-6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$377,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 12277, Page 3454

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 6166, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1916