Skip to content

10 Hazelwood RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1905

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block485
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,376
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
33%
Improvement Value:$218,500
67%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,116+3.8%
2024$10,709+4.0%
2023$10,300+1.6%
2022$10,142-3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$549,000

To:

DeedBook 20250, Page 28499

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 20211, Page 11533Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$211,000

To:

DeedBook 6028, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1905