Skip to content

111 Orchard StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 21, 2017

Property Information

Block486
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage4,054
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
26%
Improvement Value:$426,500
74%
Total Assessment$573,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,443+3.8%
2024$18,732+4.0%
2023$18,016+1.6%
2022$17,741-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft4,798DeedBook 20170, Page 37239

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 12002, Page 7792

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5882, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1925