Skip to content

27 Smith StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1909

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 25, 1998

Property Information

Block488
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,769
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
35%
Improvement Value:$209,900
65%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902+3.8%
2024$10,503+4.0%
2023$10,102+1.6%
2022$9,947-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,769DeedBook 5555, Page 869

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4935, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1909