Skip to content

77 Liberty StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 24, 1999

Property Information

Block456
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,732
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
32%
Improvement Value:$223,100
68%
Total Assessment$327,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,102+3.8%
2024$10,696+4.0%
2023$10,287+1.6%
2022$10,130+18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,732DeedBook 5646, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1914