Skip to content

28 Davey StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block489
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,721
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
29%
Improvement Value:$262,400
71%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,605+3.8%
2024$12,144+4.0%
2023$11,679+1.6%
2022$11,501+10.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,493DeedBook 20211, Page 30437

Property Sale

Sale
$267,800
DeedBook 12300, Page 4433

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 12263, Page 1719

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5056, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1911