Skip to content

24 Morton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 11, 1996

Property Information

Block489
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,875
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,700
34%
Improvement Value:$191,600
66%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847+3.8%
2024$9,487+4.0%
2023$9,124+1.6%
2022$8,985-13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,875DeedBook 5442, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1912