Skip to content

38 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 27, 1995

Property Information

Block490
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
DescriptionHOME OFFICE
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage6,672
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,000
36%
Improvement Value:$421,100
64%
Total Assessment$658,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,323+3.8%
2024$21,507+4.0%
2023$20,684+1.6%
2022$20,368-12.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft6,672DeedBook 5371, Page 686

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890