Skip to content

676 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$108,500
Last Sale Date
Apr 27, 2001

Property Information

Block226
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description2 OFF + 4 APTS
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
30%
Improvement Value:$490,100
70%
Total Assessment$700,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,127+3.8%
2024$24,202+3.8%
2023$23,313+1.3%
2022$23,005-17.6%
Property History

Property Sale

Sale
$108,500

To:

DeedBook 5765, Page 793

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5472, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1890