Skip to content

11 Morton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1899

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block490
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,420
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,600
29%
Improvement Value:$291,900
71%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,958+5.8%
2024$13,198+4.1%
2023$12,683+1.6%
2022$12,486-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft2,420DeedBook 20240, Page 45000

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,420DeedBook 20230, Page 45112Recorded7/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1899