Skip to content

66 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1905

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block811
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningB-2
Sq Footage2,120
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,900
41%
Improvement Value:$213,200
59%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,965+3.9%
2024$11,518+4.1%
2023$11,068+1.6%
2022$10,895-11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,120DeedBook 20250, Page 80000

Property Built

Built

Year Built: 1905